Jaki soundbar kupić? Ranking soundbarów lipiec 2024

Podczas zakupu nowoczesnego telewizora do domu, zazwyczaj na pierwszym miejscu bierze się pod uwagę parametry techniczne, które warunkują wysoką jakość obrazu – jest to zupełnie normalne, ponieważ telewizor służy z reguły do oglądania, a nie do słuchania. Kiedy jednak podczas pierwszego seansu filmowego ze znajomymi okazuje się, że wrażenia dźwiękowe, których dostarcza dany model telewizora nie są zadowalające, to pierwszą myślą jest „Dokupię porządne kino domowe”. Oczywiście jest to prawdopodobnie jeden z trafniejszych pomysłów, ponieważ kino domowe zapewnia najlepsze możliwe nagłośnienie. Niestety wadą takiego rozwiązania jest cena – cały zestaw składający się z kilku elementów może kosztować ponad kilka tysięcy złotych.

Dodatkowo kino domowe nie znajdzie zastosowania w niewielkim salonie, ponieważ zajmuje dość dużą powierzchnię. Czy jest więc niskobudżetowa alternatywa do profesjonalnego kina domowego? Jest – soundbar.

Soundbar to rodzaj głośnika, który jest w stanie zaoferować słuchaczom dźwięk przestrzenny rodem z sali kinowej. Dzięki temu, że soundbar nie zajmuje zbyt wiele miejsca oraz jest dostępny cenowo praktycznie dla każdego miłośnika czystych dźwięków (najtańsze soundbary kosztują mniej niż 100 zł), sprzęt ten zyskuje na popularności.

Rankingsoundbarow

LP Produkt Liczba kanałów Moc całkowita [W] Cena
1 JBL Bar 9.1 9.1 820 Sprawdź cenę
2 Yamaha YAS-209 2.1 200 Sprawdź cenę
3 Sony HT-SF150 2 200 Sprawdź cenę
4 JBL Bar 5.1 5.1 500 Sprawdź cenę
5 Samsung Harman Kardon HW-Q60 5.1 400 Sprawdź cenę

Co to jest soundbar?

Tak jak już było wspomniane, soundbar to zestaw głośników połączonych w jedną listwę, którą najczęściej umieszcza się wzdłuż ekranu telewizora. Plusem belkowej budowy soundbaru jest fakt, że nie trzeba rozmieszczać pojedynczych głośników w strategicznych miejscach, ponieważ są one zintegrowane w jeden system audio. Docenić należy również estetyczny wygląd listwy głośnikowej, która nie wyróżnia się na tle innych sprzętów, tylko tworzy z telewizorem swoistą całość.

Najprostszy model obejmuje zaledwie 2 głośniki, natomiast bardziej skomplikowane konstrukcje składają się nawet z 9 głośników, gwarantujących wyjątkowe brzmienie. Takie urządzenia nazywane są „cyfrowymi projektorami dźwięku” i osiągają poziom nagłośnienia odpowiedni dla systemów głośnikowych klasy 5.1. oraz 7.1. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Wrażenia dźwiękowe, które dotychczas miał okazję poczuć jedynie w sali kinowej, będą dostępne również z poziomu kanapy we własnym salonie. Głębia dźwięku, która potęguje emocje towarzyszące oglądaniu filmu oraz uczucie otulenia przez dźwięk dobiegający z każdej strony to kolejne zalety przemawiające za zdecydowaniem się na zakup soundbaru.

Dobry soundbar potrafi wytworzyć w pomieszczeniu wrażenie dźwięku przestrzennego. Wspomniane uczucie otulenia przez dźwięk jest możliwe do uzyskania dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej projekcji dźwięku (YSP). Pionierem w tej dziedzinie jest marka Yamaha. Wykorzystywanie w urządzeniach technologii YSP sprawia, że ukierunkowane wiązki dźwiękowe odbijają się od ścian pomieszczenia i tworzą realistyczne efekty przestrzenne. Są to soundbary full surround. Drugim rodzajem są modele sondbarów front surround, gdzie wytwarzane są pozorne efekty przestrzenne, które rozciągają się wzdłuż pomieszczenia – frontem do słuchacza. Mimo, że brzmi to jak skomplikowany proces, nic bardziej mylnego – tanie soundbary, jak i te z wyższej półki cenowej są równie łatwe w konfiguracji i obsłudze.

Głośniki w telewizorze a jakość dźwięku

Producenci telewizorów skupiają się na tym, żeby proponowana jakość obrazu była możliwie najwyższa, a niedoskonałości jak najmniej widoczne. Koncentrując się wyłącznie ma jednym parametrze, łatwo jest zaniedbać inny. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w przypadku nowych telewizorów, szczególnie modeli z płaskim ekranem oraz ich nagłośnieniem, które często pozostawia wiele do życzenia. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zainwestowanie kolejnych środków w dobry zestaw audio. Urządzeniem, które jest coraz częściej wybierane jako alternatywa drogiego kina domowego jest listwa głośnikowa, tzw. soundbar.

Należy jednak mieć na uwadze, że w pojedynku „kino domowe czy soundbar” nie jest łatwo wskazać bezapelacyjnie zwycięzcę. Mimo, że urządzenia te pełnią taką samą funkcję, to ich sposób użytkowania znacznie się różni – kino domowe to duża inwestycja, która pochłania czasem kilka tysięcy złotych, zajmuje dużo miejsca, ale w zamian dostarcza wrażeń dźwiękowych na możliwie najwyższym poziomie. Soundbar jest tańszym odpowiednikiem kina domowego. To kompaktowy głośnik, który mimo niewielkich rozmiarów potrafi znacznie poprawić sposób odbioru dźwięku podczas oglądania filmu czy grania na konsoli podłączonej do telewizora.

Jaki soundbar wybrać – asortyment urządzeń dostępnych na rynku

Decydując się na zakup sprzętu audio, jakim jest soundbar, należy najpierw zorientować się, co proponują producenci tych urządzeń. Jako że są to urządzenia, które można uznać za profesjonalne, wykaz producentów soundbarów obejmuje marki specjalizujące się w tego typu sprzęcie, m.in. Teufel, Yamaha, Harman Kardon, Bose, Canton, Denon, JBL, Sonos oraz popularne marki sprzętu AGD i RTV, jak np. Samsung, Sony, Philips czy Panasonic.

Podział soundbarów kształtuje się następująco:

soundplate – rodzaj soundbaru, potocznie zwany „grająca podstawka do telewizora”; panel dźwiękowy, który w połączeniu z telewizorem zapewnia świetnej jakości dźwięk, wyraźne dialogi oraz zalążki efektów przestrzennych;

soundbase – baza dźwiękowa lub projektor dźwięku; w wyglądzie przypomina bardziej odtwarzacz DVD niż listwę jak popularne sondbary; soundbase można użyć jako podstawkę na talewizor; pełni takie same funkcje jak tradycyjny soundbar; z reguły soundbase jest tańszym urządzeniem niż soundplate;

soundbar / listwa głośnikowa – zestaw głośników połączonych w jedną listwę; popularny soundbar o tradycyjnym wyglądzie; najczęściej kupowane są soundbary do 2000 zł;

soundbar z subwooferem – listwa głośnikowa, której dopełnieniem jest oddzielny głośnik niskotonowy, czyli subwoofer; rolą subwoofera jest poprawa wrażeń dźwiękowych poprzez dodanie głębokich tonów (tzw. basów); zestaw składający się z soundbaru oraz głośnika niskotonowego kosztuje od 500 zł do nawet 3000 zł i więcej; jest to rozwiązanie proponowane dla bardzo wymagających miłośników czystego dźwięku, wyraźnych dialogów i intensywnego basu, którzy często oglądają filmy ze spektakularnymi efektami dźwiękowymi; co istotne, ranking soundbarów obejmuje również soundbary z wbudowanym wooferem;

soundbar z subwooferem i głośnikami – najbardziej rozbudowana opcja – mimo obecności głośników wbudowanych w listwę, do zestawu można dobrać dodatkowe głośniki wolnostojące tylne (zwane satelitami) oraz głośnik niskotonowy (subwoofer); tego typu rozwiązanie to koszt rzędu 3000 zł – 5000 zł; soundbar z subwooferem i głośnikami stanowi poważną konkurencję dla tradycyjnego kina domowego, ponieważ gwarantuje najwyższą jakość nagłośnienia, a dodatkowo zyskuje swoim kompaktowym rozmiarem; idealny zamiennik kina domowego do mieszkania i niewielkiego salonu.

Popularne soundbary bezprzewodowe

Łączność bezprzewodowa jest aktualnie najbardziej popularnym sposobem korzystania z urządzeń elektronicznych. Brak zbędnych przewodów pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale też zwiększa walory estetyczne wpisując się w minimalistyczne podejście do wyposażenia wnętrz. Bezprzewodowe soundbary można połączyć za pomocą Bluetooth lub Wi-fi. W przypadku pierwszej opcji, moduł Bluetooth jest wbudowany w praktycznie każdy nowoczesny soundbar. Umożliwia on stworzenie zestawu grającego z subwooferem i głośnikami. Soundbar z Bluetooth może pełnić rolę bezprzewodowego głośnika po połączeniu z telefonem czy komputerem. Natomiast za możliwość połączenia z siecią za pomocą Wi-fi trzeba dodatkowo zapłacić – przeglądając oferty producentów można trafić na drogie soundbary – to właśnie będą te z Wi-fi. Połączenie urządzenia z Internetem daje możliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio z serwisów muzycznych, takich jak Spotify, Tidal, You Tube czy słuchania audycji radiowych. Co więcej, dla osób, które często słuchają radia – modelem wartym poznania będzie soundbar z radiem FM lub soundbar z radiem cyfrowym DAB.

Soundbary bezprzewodowe wykorzystują również możliwość przesyłu danych za pomocą DLNA (skrót od Digital Living Network Alliance oznaczającego sposób bezprzewodowego przesyłania danych w sieci domowej LAN) oraz AirPlay (konieczne jest połączenie z Wi-fi oraz urządzeniem marki Apple).

Najlepszy soundbar – na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia?

Dla przeciętnego konsumenta soundbar to „lepszy głośnik”, który potęguje wrażenia dźwiękowe podczas oglądania filmu czy grania na konsoli. Warto jednak wiedzieć, jakie cechy wpływają na to, że według zamieszczonego poniżej rankingu soundbarów konkretny model uznany jest za najlepszą listwę dźwiękową oraz jakie funkcjonalności sprawiają, że konsumenci najczęściej wybierają ten soundbar, a nie inny. Czym powinien charakteryzować się najlepszy soundbar?

moc – jeden z najważniejszych parametrów, który określa, jak głośnego dźwięku można się spodziewać podczas używania soundbaru; należy jednak pamiętać, iż im wyższy poziom głośności, tym większe prawdopodobieństwo powstawania zniekształceń dźwięku; większa moc soundbaru nie jest równoznaczna z wyższą jakością dźwięku; standardowa moc znamionowa w granicach 120 – 300 W jest wystarczająca dla zwykłego użytku domowego (oglądanie filmów i słuchanie muzyki na dobrym poziomie), natomiast moc rzędu 500 – 600 W jest zarezerwowana do zestawów, jaki tworzy soundbar z subwooferem i głośnikami, zapewniając kinową jakość dźwięku;

Virtual Surround Sound – technologia odpowiedzialna za kreowanie głębokiego dźwięku przestrzennego, który wypełnia całe pomieszczenie;

Crystal Amplifier Plus – technologia stworzona przez markę Samsung, która filtruje źródło dźwięku powodując, że użytkownik słyszy krystalicznie czysty dźwięk bez żadnych zniekształceń;

regulacja tonów – odpowiednie ustawienie soundbaru zapewnia świetne efekty dźwiękowe dla każdego typu tonów (niskich, średnich i wysokich);

korektor dźwięku – przydaje się do ręcznej regulacji ustawień odbioru dźwięku;

ilość kanałów – ważny parametr, który informuje o ilości głośników wbudowanych w urządzenie; druga cyfra po kropce wskazuje na obecność głośnika niskotonowego (subwoofera); przykładowo oznaczenie soundbar 5.1 opisuje urządzenie z pięcioma głośnikami, które odpowiadają za dźwięk przestrzenny oraz z jednym subwooferem.

Gdzie ustawić soundbar?

„Czy soundbar musi znajdować się pod telewizorem?” – to jedno z częściej zadawanych pytań, jeśli chodzi o takie kwestie, jak odpowiednie ustawienie soundbaru. Tak naprawdę możliwości jest sporo – listwa głośnikowa może być umieszczona na komodzie, przymocowana do ściany lub rzeczywiście znaleźć się bezpośrednio obok telewizora – poniżej lub powyżej ekranu. Przed zakupem dobrego soundbaru należy zapoznać się z kilkoma zasadami działania tego urządzenia – dzięki temu uniknie się sytuacji, kiedy po podłączeniu sprzętu okaże się, że jakość dźwięku nie jest zadowalająca:

układ pomieszczenia – nawet najlepszy soundbar nie ukaże pełni swoich możliwości, jeśli układ pomieszczenia narzuca asymetryczne ustawienie głośnika; najbezpieczniejszą opcją jest ustawienie soundbaru w równej odległości od ściany z lewej i prawej strony – fala dźwiękowa będzie odbijała się pod tym samym kątem, co zniweluje wrażenie, że z jednej strony dociera głośniejszy dźwięk; należy pamiętać, że dźwięk odbija się również od sufitu i podłogi;

aranżacja wnętrza – każda przeszkoda, która stanie na drodze fali dźwiękowej, może powodować zniekształcenia obniżające jakość dźwięku docierającego do odbiorcy; jako przeszkodę można traktować inne sprzęty RTV, ale również meble, a także przejścia do innego pomieszczenia. W miarę możliwości należy więc zadbać o to, aby w otoczeniu listwy głośnikowej nie znajdowało się zbyt wiele innych przedmiotów.

Oczywiście, średnio drogi soundbar do 1000 zł w połączeniu z asymetrycznym rozkładem pomieszczenia, nie spowoduje, że salon zamieni się w salę kinową. Warto jednak pamiętać, że nie jest to powodem do całkowitej rezygnacji z zakupu listwy głośnikowej – jakość dźwięku może nie będzie najwyższa, ale pozytywna zmiana na pewno zostanie odnotowana przez zmysł słuchu.

Najczęściej soundbar montowany jest pod telewizorem, mniej więcej na wysokości głowy osób siedzących na kanapie. Umiejscowienie bezpośrednio na podłodze może wiązać się z niepotrzebnym odbijaniem się fali dźwiękowych. Preferowany jest montaż soundbaru na komodzie lub na półce RTV, niźli wewnątrz takiej półki – ogranicza się w ten sposób wspomniane wcześniej „przeszkody” (zabudowa półki).

W przypadku soundbaru z subwooferem, głośnik niskotonowy zazwyczaj ma swoje miejsce na dole po prawej stronie telewizora i listwy głośnikowej. Jeśli w skład zestawu wchodzi subwoofer bezprzewodowy to pożądane jest ustawienie głośnika po prawej lub lewej stronie kanapy, na której siedzieć będą osoby oglądające film. Zintensyfikuje to odczucie głębi, mocniejszego basu i dźwięku przestrzennego.

Jaki soundbar kupić? Ranking soundbarów

Decydując się na zakup listwy głośnikowej, warto zastanowić się, czego będziemy wymagać od tego urządzenia. Wybierając tani soundbar do nieustawnego salonu raczej nie można będzie się spodziewać jakości dźwięku na miarę sali kinowej. Jest jednak kilka modeli soundbarów, które wyróżniają się na tle konkurencji, a w zestawieniu soundbar vs. kino domowe są w stanie rywalizować z o wiele droższym sprzętem. Najpopularniejsze modele przedstawia poniższy ranking soundbarów (TOP 5 najczęściej wybieranych soundbarów):

Soundbar JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 True Wireless Surround

 • Liczba kanałów: 9.1
 • Moc całkowita [W]: 820
 • Łączność bezprzewodowa: AirPlay, Bluetooth, Wi-Fi
 • Kolor: czarny
 JBL Bar 9.1

W związku z tym, że marka JBL jest liderem na rynku urządzeń audio, w zestawieniu TOP 5 najpopularniejszych soundbarów nie mogło zabraknąć modeli tego producenta. Jak wynika już z samej nazwy, jest to urządzenie 9-kanałowe. Cały zestaw JBL Bar 9.1 True Wireless Surround z technologią Dolby Atmos® i DTS:X™ obejmuje wbudowany głośnik centralny, dwa odłączane głośniki surround, które odbijają dźwięk od sufitu potęgując odczucie dźwięku przestrzennego oraz bezprzewodowy subwoofer.

Wszystkie te elementy pozwalają wydobyć z każdego filmu niezwykły dźwięk. Łączna moc zestawu wynosi 401 W. Listwa głośnikowa JBL może również służyć jako odtwarzacz muzyki dostarczanej ze smartfonu lub tabletu za pomocą bezprzewodowej łączności Bluetooth lub AirPlay (dla produktów Apple). Trzeba przyznać, że JBL Bar 9.1 to nie jest tani soundbar – jest to wręcz najdroższa opcja z wszystkich, które obejmuje ranking soundbarów.

W cenie regularnej na zakup tego urządzenia należy przeznaczyć ok. 4000 zł, jednak kwota ta przekłada się na rewelacyjną dźwięku możliwą do uzyskania w domowym zaciszu. Dodatkowo jest to urządzenie łatwe w konfiguracji, a samo podłączenie soundbaru do telewizora nie powinno sprawić żadnych problemów.

Plus

 • jakość dźwięku
 • jakość wykonania
 • odpinane głośniki

Minusy

 • wysoka cena

Soundbar Yamaha YAS-209

Soundbar z systemem głośników 2.1

 • Liczba kanałów: 2.1
 • Moc całkowita: 200 W
 • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth
 • Kolor: czarny
Yamaha YAS-209

Ranking soundbarów zamyka urządzenie marki Yamaha, znanej z produkcji wysokiej jakości systemów audio. Model Yamaha YAS-209 należy do średniej półki cenowej, jeśli chodzi o zakup soundbarów – należy za niego zapłacić ok. 1500 zł.

Składa się z listwy głośnikowej obejmującej dwa wbudowane głośniki oraz bezprzewodowego subwoofera. Połączenie soundbaru z telewizorem pozwala docenić rolę efektów dźwiękowych w filmie lub grze – dobre nagłośnienie wirtualnie przenosi użytkownika w centrum trwającej akcji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii DTS® Virtual:X™ odpowiedzialnej za tworzenie wrażenia dźwięku przestrzennego 3D.

Drugą interesującą funkcją jest Clear Voice, której zadaniem jest dbanie o czystość i dokładne zrozumienie dialogów. Soundbar Yamaha YAS-209 to urządzenie bezprzewodowe (o tym, jak podłączyć soundbar do TV można przeczytać w FAQ), łatwe w obsłudze i możliwe do połączenia z domową siecią Wi-fi. Producent, obok najbardziej powszechnego ustawienia soundbaru pod telewizorem, przewidział również opcję montażu na ścianie wyposażając go w dodatkowy uchwyt.

Plus

 • Jakość dzwięku
 • Jakość wykonania
 • Cena

Minusy

Soundbar Sony HT-SF150

Soundbar (Listwa) Sony HT-SF150

 • Liczba kanałów: 2
 • Moc całkowita: od 101W do 200W
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
 • Kolor: czarny
Sony HT-SF150

W zestawieniu TOP 5 soundbarów jest to pierwsze urządzenie, które występuje w formie tradycyjnej listwy głośnikowej bez dodatkowego subwoofera. Liczba kanałów wynosi 2, więc soundbar Sony HT-SF150 tworzą dwa wbudowane głośniki. Szczególnym rodzajem głośnika charakterystycznym dla tego urządzenia jest głośnik Bass Reflex, który odpowiada za uzyskanie efektu mocnego basu z dbałością o czystość dźwięku i brak zniekształceń.

Mimo stosunkowo niewielkiej mocy w porównaniu z poprzednimi soundbarami umieszczonymi w rankingu, Sony HT-SF150 wpływa pozytywnie na poziom nagłośnienia – różnica w odsłuchu w porównaniu z głośnikami wbudowanymi w telewizorze jest mocno wyczuwalna. Jak na cenę poniżej 500 zł jest to naprawdę dobry bezprzewodowy soundbar.

Jeśli chodzi o montaż soundbaru, producent umożliwia umieszczenie urządzenia na ścianie lub standardowo pod ekranem telewizora. Wykorzystanie technologii S-Force PRO Front Surround pozwala uzyskać efekt dźwięku panoramicznego, który sprawia wrażenie przebywania w środku akcji oglądanego filmu.

Plus

 • Wygoda użytkowania
 • Wygląd
 • Jakość wykonania

Soundbar JBL Bar 5.1

Soundbar JBL Bar 5.1 z Dolby® Digital.

 • Liczba kanałów: 5.1
 • Moc całkowita: 550
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
 • Kolor: Czarny
JBL Bar 5.1

Ranking soundbarów obejmuje wysokiej jakości urządzenia, które są najczęściej wybierane przez konsumentów. Mimo, że soundbar JBL Bar 5.1 jest starszą wersją modelu JBL Bar 9.1, to wciąż nie traci na popularności. Cały zestaw obejmuje wbudowany głośnik centralny, bezprzewodowy głośnik niskotonowy (subwoofer) oraz dwa bezprzewodowe głośniki, które można odczepić od podstawowej listwy głośnikowej i potraktować je jako tzw. satelity – zabieg ten pozwoli na uzyskanie intensywniejszego wrażenia dźwięku przestrzennego (głośniki surround).

Wśród dodatkowych technologii mających na celu poprawę jakości dźwięku warto wyróżnić Dolby® Digital, Dolby Pro Logic II, DTS oraz system JBL SoundShift®, który służy optymalizacji połączenia telewizora ze złączem Bluetooth w smartfonie czy tablecie. Soundbar JBL Bar 5.1 wyposażony jest w 3 wejścia HDMI i 1 wyjście HDMI (ARC), dodatkowo umożliwia połączenie urządzenia 4K. Jest to dobry soundbar, który sprawdzi się zarówno do słuchania muzyki, oglądania filmów, jak i grania na konsoli. Decydując się na zakup tego modelu należy liczyć się z wydatkiem w granicach 2500 zł.

Plus

 • Jakość dźwięku
 • Cena
 • Jakość wykonania

Soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q60

Soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q60

 • Liczba kanałów: 5.1
 • Moc całkowita: 400
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
 • Kolor: czarny
Samsung Harman Kardon HW-Q60

Ten model soundbaru powstał jako owoc współpracy znanej marki produkującej sprzęt RTV i AGD, czyli Samsung oraz firmy zajmującej się profesjonalnym nagłośnieniem – Harman Kardon. Liczba kanałów w przypadku soundbaru Samsung Harman Kardon HW-Q60R wynosi 5.1, co oznacza, że posiada 5 wbudowanych głośników i bezprzewodowy subwoofer. Zastosowana innowacyjna technologia Samsung Acoustic Beam powoduje, że dźwięk wydobywa się z listwy głośnikowej i sprawia wrażenie, że wypełnia całe pomieszczenie. Dzieje się tak za sprawą dodatkowych otworów rozmieszczonych na górnej części soundbaru.

Centralny kanał dźwiękowy oraz wbudowany głośnik odpowiadają za zapewnienie czystości dialogów, redukcję szumów i zniekształceń. To nie przypadek, że bezprzewodowy soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q60R otwiera ranking soundbarów – doświadczenie firm Samsung i Harman Kardon, bogaty wybór opcji służących poprawie jakości dźwięku oraz konkurencyjna cena (w promocji można spotkać soundbary w cenie do 1300 – 1400 zł) stoją za rosnącą popularnością tego modelu. Jest to prawdopodobnie najlepszy soundbar dostępny na rynku w tym przedziale cenowym.

Plus

 • subwoofer
 • mocny czysty bass
 • łatwość konfiguracji
 • jakość dźwięku

Minusy

 • Wygoda używania

Podsumowanie – najlepszy soundbar

Jaki soundbar kupić? Jakie cechy powinien posiadać dobry soundbar? Analizując powyższy ranking soundbarów można pokusić się o opinię, że ważna jest marka urządzenia. Zazwyczaj znany producent nie wypuści na rynek sprzętu, który mógłby wpłynąć negatywnie na jego renomę. Wśród ważnych marek na rynku soundbarów na pewno należy wyróżnić soundbary JBL, Harman Kardon oraz Yamaha. Na jakość dźwięku wpływ mają nie tylko parametry techniczne, jakimi dysponuje dane urządzenie, ale również miejsce, w którym soundbar zostanie ulokowany. Przy odpowiednim ustawieniu nawet tani soundbar do 1000 zł jest w stanie dostarczyć słuchaczom niesamowitych wrażeń dźwiękowych i pozwolić poczuć na własnej skórze, czym jest dźwięk przestrzenny i głębokie basy.

Najczęściej zadawane pytania